На горі Анубіс, що розташована на території давньоєгипетського міста Абідос, археологи виявили могилу невідомого фараона. Їй 3600 років.
За словами професора єгиптології Йозефа Вегнера з Пенсильванського університету (США), керівника археологічних розкопок, гробниці фараонів нині знаходять вкрай рідко.
Дослідники не знають, який фараон тут похований. Вони вважають, що стародавні грабіжники могил пошкодили напис із його ім’ям на стіні гробниці. Однак команда сподівається, що відкриття допоможе пролити світло на забуту епоху єгипетської історії з 1640 до 1540 рр. до н. е., коли воїни-фараони билися один з одним за територію.
«Це справді захопливий період потрясінь та конфліктів. Він дав початок новому царству, знаменитому золотому віку відомих фараонів, таких як Тутанхамон і Рамзес», – зауважив професор Вегнер.

Розкопки в Єгипті (3) (1)
Про що ще повідомили науковці?
Гробниця ховалася під шаром піску завтовшки 7 метрів у некрополі на горі Анубіс. Гора розташована в Абідосі – одному з найдавніших міст Стародавнього Єгипту. Там колись правила маловідома Абідоська династія – одна з династій Другого перехідного періоду, що ворогували між собою. За словами професора Вегнера, «це дуже загадкова династія».
Нині на території стародавнього міста розкинулася велика археологічна пам’ятка, розповіло видання Science Alert. 2014 року команда Вегнера вже виявила в цьому районі гробницю, в якій були останки фараона на ім’я Сенеб Кей. Стародавні розкрадачі гробниць витягли його тіло з первісного місця поховання та перенесли до іншої камери. Досліджуючи скелет, учені виявили на кістках 22 травматичні рани, зокрема сліди ударів бойової сокири, що розколола череп. Команда дійшла висновку, що фараон загинув у бою.
Стіни гробниці Сенеба Кея були прикрашені малюнками та ієрогліфами. Потім дослідники виявили поблизу ще сім неприкрашених гробниць царів Абідоса.
«Ми вважали, що вичерпали всі докази, поки взимку не почали працювати на новій ділянці в Абідосі. І зрештою виявили ще одну гробницю, значно більшу за розміром, ніж ті, які ми знайшли раніше», – розповів професор Вегнер. Як і гробниця Сенеба Кея, ця була прикрашена розписами. Проте ієрогліфічний напис з ім’ям фараона був, імовірно, пошкоджений грабіжниками.
У гробниці археологи виявили низку камер зі склепінчастими цегляними стелями заввишки близько 5 метрів. «Це була велика, неймовірна споруда», – захоплено зазначив професор Вегнер. Він також додав, що розмір гробниці міг привабити до цього місця мисливців за старожитностями.
На думку науковців, цей фараон, мабуть, був попередником Сенеба Кея. А керівник розкопок розповів, що йому відомо про двох фараонів Абідоса, могили яких досі не знайдені. Їхні імена – Сенаїб та Пентжені. Можливо, хтось з них пов’язаний із цією гробницею.
Команда сподівається знайти підказки стосовно особистості фараона, розкопавши навколишню територію. За словами професора Вегнера, дещо все ж дає йому надію: досі не знайдено канопу цього загадкового фараона – посудину, в якій зберігаються органи муміфікованого правителя. Зазвичай на канопах вказували ім’я небіжчика.
Йозеф Вегнер та його колеги планують повернутися на місце розкопок уже цього літа. Вони мають дослідити значну територію та отримати додаткові відомості про цю та інші гробниці. Хоч там як, а ця археологічна пам’ятка зберігає значно більше таємничих фактів, ніж припускав професор Вегнер, коли починав там працювати в 1990-х роках.
Керівник робіт підсумував: «Ми зрозуміли, що це справжній королівський цвинтар, подібний до Долини царів».
Інформує 50plus.com.ua