Спостереження показують, що "дивна і слабка" фаза Ла-Нінья несподівано закінчилася, внаслідок чого наша планета перейшла в нейтральну зону. На жаль, такий поворот зовсім не означає, що погода на планеті стане більш передбачуваною — вчені попереджають, все зовсім навпаки.
Ла-Нінья й Ель-Ніньйо — дві основні фази Ель-Ніньйо/Південного коливання (ENSO), характеру змін температури поверхні моря й атмосферних змін у тропічній частині Тихого океану, що чергується.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Відомо, що Ель-Ніньйо — тепла фаза кліматичної моделі, яка характеризується температурою поверхні моря вищою за середню в східній частині тропічної частини Тихого океану. Водночас Ла-Нінья — холодна фаза з температурами нижче середнього. Вченим уже відомо, що ці фази зароджуються в Тихому океані, їхній вплив насправді поширюється на весь світ, формуючи погодні та кліматичні моделі, як-от температурні зрушення, опади, урагани та активність торнадо.
По суті, наша планета постійно коливається між цими двома фазами в нерегулярному циклі, який, як правило, триває 2-7 років із "нейтральною" стадією між ними. Відомо, що охолоджувальна фаза Ла-Нінья виникла в тропічній частині Тихого океану в грудні 2024 року, проте відтоді температура поверхні океану піднялася такою мірою, що ENSO, по суті, перейшов у нейтральну стадію: надто недостатню для Ель-Ніньйо і недостатньо прохолодну для Ла-Нінья.
Тепер, у новій заяві Національного управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA) йдеться, що умови Ла-Нінья офіційно закінчилися. Найбільш несподіваним виявилося те, що вони тривали всього кілька місяців, а потім стихли. Очікується, що нейтральна фаза ENSO, ймовірно, триватиме в Північній півкулі до літа. Нейтральний стан також є найбільш імовірним станом восени. Але що це означає?