Що треба знати про різницю між статусами "придатний" та "непридатний" : мобілізація в Україні

Мобілізація в Україні: що треба знати про різницю між статусами "придатний" та "непридатний"
Мобілізація в Україні: що треба знати про різницю між статусами "придатний" та "непридатний"

У зв'язку зі скасуванням в Україні статусу "обмежено придатний" до військової служби розроблені нові статуси військовозобов'язаних. Хто придатний, а хто ні - визначається висновком військово-лікарської комісії.

Детальніше про категорії придатності до військової служби

Відповідно до змін у законодавстві, статус "обмежено придатний" не застосовується. Тому щоб визначити актуальний стан придатності громадянина до військової служби, необхідно пройти повторний медичний огляд у ВЛК до 5 лютого 2025 року.

При медичному огляді визначаються наступні ступені.

Придатний:

  • до військової служби. Громадянин є придатним для виконання як бойових, так і небойових завдань. Можна призначити на більшість посад;
  • до служби у виді Збройних Сил України. Громадянин придатний до служби у підрозділах морської піхоти, Десантно-штурмових військах, підводних човнах, спеціальних спорудах тощо;
  • до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, навчальних центрах та інших допоміжних структурах. Такий громадянин придатний для служби у логістичних, медичних та інших підрозділах, але не в спеціальних або бойових підрозділах.

Непридатний:

  • до служби у виді Збройних Сил України або за військовою спеціальністю. Визначається непридатність до спеціалізованих підрозділів, таких як Десантно-штурмові війська чи підводні човни;
  • до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців. Під час воєнного стану такі особи звільняються з запасу, але мають можливість перегляду стану здоров’я.
  • до військової служби з виключенням з військового обліку. Надає право на звільнення зі служби та виключення з обліку. Втім, військовослужбовці за бажанням можуть подати рапорт на продовження служби.

Зазначимо, що особи, які визнані придатними з певними обмеженнями щодо стану здоров'я, можуть проходити військову службу в підрозділах забезпечення, ТЦК та СП, навчальних підрозділах тощо. Лікарі ВЛК визначають ступінь придатності до військової служби та вказують, де саме особа може служити, а де не може.

Нагадаємо, що в жовтні 2024 року Верховна Рада України ухвалила законопроєкт, який забороняє мобілізацію чоловіків віком від 18 до 25 років, раніше визнаних "обмежено придатними" до військової служби. Це означає, що такі особи можуть бути призвані на службу лише за їхньою згодою.

Однак раніше, через колізії в законі, чоловіків даної вікової категорії з відповідним статусом могли мобілізувати, що викликало дискусії. Тож у вересні 2024 року Командування Сухопутних військ ЗСУ видало директиву, яка забороняє мобілізацію "обмежено придатних" чоловіків віком від 18 до 25 років без їхньої згоди.

Під час підготовки матеріалу використовувалися: Facebook-сторінка Волинського ОТЦК та СП, а також Донецького ОТЦК та СП, сайт turbota.mil.gov.ua.

Інформує rbc.ua

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати