Українські колядки у канадському Торонто виконують люди з різних куточків світу – філіппінці, фіни, англійці, поляки, мексиканці, італійці.
Напередодні Різдва міжнародна група шанувальників традиційної музики колядувала на фольклорному балу у Торонто. Колядники розповіли Голосу Америки про те, як українська музика змінила їхнє життя та з якими викликами зіткнулися, вивчаючи українські слова і музику.
Співзасновниця місцевого хору KOSA Божена Грицина розповідає – з 2010 року учасники хору збираються і співають разом. Спочатку це було більш неформально, у дружньому колі, а з 2015 займалися вже більш серйозно. З часом із колективу виросло й кілька окремих проєктів, а сам хор організував десятки пісенних і танцювальних майстер-класів, мистецьких виставок і громадських дискусій у Торонто.
Вони співають ліричні і обрядові пісні – веснянки, пісні на Івана Купала – та, звичайно, колядують. “Ми виросли в українському середовищі і колядували з Пластом чи з церквою, чи з громадськими організаціями. Це спочатку були колядки, які всі знають, церковні. А потім ми вишукували історичні колядки із Західної України, з Полісся, це було нове для нас”, – каже Божена.
Українці у Канаді, нагадує вона, дуже активні. Сьогодні йдеться навіть не про традиції чи культуру окремої меншини у країні, оскільки українське стало суттєвою частиною канадського життя загалом.
“Навіть у нашому гурті майже половина учасників – не українці, – розповідає Божена. – Часом здається, що українські діаспоряни чи не менше цікавляться, ніж інші навіть, може це для них навіть “надто автентичне”. А ті, хто приходять, цікавляться саме чимось глибоким і дуже автентичним”.
Так, канадці дуже різного походження відкривають для себе глибинну українську культуру. Наприклад, писанкарство стало уже дуже розповсюдженою частиною канадського життя загалом, констатує Божена.
“Найпрекраснішою традицією на Землі” називає українські весільні пісні канадка з філіппінським корінням Оріан Едвард. Дівчина вивчає та виконує традиційні поліфонічні пісні України з хором KOSA у Торонто, який проводить репетиції щотижня:
“Я наполовину філіппінка, але я виросла тут, у Торонто, де познайомилася з Lemon Bucket Orchestra, це чудовий бенд. Я познайомилася з Марічкою Кудрявцевою, музикознавицею. На своє весілля у 2015 році вона вчила нас традиційних весільних пісень, ціла група нас вчилася, це стало моїм першим досвідом вивчення традиційної української музики. Це було дивовижно, це змінило моє життя. І це найпрекрасніша традиція на Землі”.
Оріан опанувала кирилицю, знає алфавіт та може писати навіть курсивом. У хорі натомість вивчають українські колядки, записуючи їхні слова латинськими літерами.
“Моя улюблена колядка – “Ой, дай Боже”. Вона така красива! Наче приносить прекрасну магію Різдва, святість Різдва, і я думаю, що це унікально”, – ділиться Оріан.
Ірина Лозинська, учасниця ГО “Folk Camp Canada” додає : “Ми займаємося збереженням і популяризацією традиційної української автентики. Це не тільки коляда, не тільки музика, а також ткацтво, вишивання. Але звичайно, коляда – це є така найголовніша брила нашої творчості”.
“Намагаємося зберегти цей дух тут і залучити більше людей з інших етносів. Тому що Торонто – все-таки дуже мультикультурне місто і тому важливо, щоб українськість органічно вживалася в місцевий культурний контекст”, – додала Лозинська.
На фестивалі Balfolk Toronto хористи співали українські колядки у техніці поліфонії білого голосу.
А вже у кінці січня розпочнеться реєстрація на табір FolkCamp.ca, який щороку у Канаді збирає як українців, так і шанувальників їхньої культури з різних інших громад. У таборі навчають традиційних ремесел, танців, співу.
Інформує holosameryky.com