Минулий тиждень пройшов досить неспокійно, коли подвійний спалах спричинив тривалу магнітну бурю, яка у найвищій точці сягла рівня G3. Цього тижня ми не відчуватимем впливу корональних викидів маси, але вчені все одно обіцяють щонайменше одну магнітну бурю. Коли вона почнеться і що буде її причиною?
Останній день березня
Перш за все варто попрощатися з березнем, оскільки місяць ще остаточно не завершився. Вчені зазначають, що активність Сонця почала зростати під самий кінець періоду: якщо минулі тижні зоря майже не продукувала спалахів і в якийсь момент навіть не мала видимих плям на поверхні, то за останні кілька днів ми бачили шість досить великих подій класу M та одну класу X1.1, яка закінчилась корональним викидом маси, пише 24 Канал.
Але хвилюватися немає причин. Згідно зі спостереженнями, Земля "ухилилася" від потоку сонячних протонів, які полетіли в наш бік 28 березня з плями AR4046. Це був перший за кілька місяців сонячний спалах X-класу. Згідно з моделюванням, якби ця хвиля вдарила по планеті, вона могла б спричинити сильну магнітну бурю. Але нам пощастило: потік проходить над планетою, а єдиний ефект, який ми можемо спостерігати, – нетривалі збої у високочастотних радіохвилях (короткохвильовий радіозв'язок) у полярних регіонах.
Слід також зазначити, що велика й складна сонячна пляма AR4048 розростається у західній області сонячного диска, трохи нижче екватора. Вона досить активна й зараз викидає спалахи класу M. Вона представляє більшу загрозу X-спалахів у майбутньому, ніж уже згадана сонячна пляма AR4046.
Карта сонячних плям станом на 31 березня 2025 року
Карта сонячних плям станом на 31 березня 2025 року / Фото NASA/Обсерваторія сонячної динаміки
Чого чекати у квітні
Спостереження показують, що жодних інших корональних викидів маси в бік Землі більше не було щонайменше з 28 березня. Крім того, гігантська корональна діра вже зникла й не піддає нас бомбардуванню додатковими сонячними частинками. Це означає, що найближчими днями магнітної бурі на Землі не буде – щонайменше до 3 квітня, а в кращому випадку до 5 квітня.
Якщо КВМ з'явиться сьогодні до кінця доби, то йому знадобиться час, щоб дістатися до планети – не більше 5 днів. Середня тривалість цієї "подорожі", як правило, складає три дні. Однак імовірність цього наразі невелика, оскільки всі активні сонячні плями спрямовані трохи в бік від Землі.
Однак Сонце обертається, а разом із ним і плями. Тож скоро AR4046 та AR4048 дивитимуться прямо на нас, що підвищить імовірність збурень з наступного тижня або в останні дні поточного.
Другий тиждень квітня
Період з 7 по 13 квітня почнеться спокійно. Вчені не фіксували жодних корональних викидів маси в наш бік з 4 по 6 квітня, а також 7 квітня станом на 14:00.
Враховуючи, що такі викиди подорожують до нас протягом приблизно 3 днів, можна робити висновок, що магнітної бурі, спричиненої КВМ, не буде щонайменше до 10 квітня, а в кращому випадку до 12 квітня, суботи.
Однак зараз на Землю "дивляться" кілька великих сонячних плям, зокрема AR4054 та AR4048. Вони є найактивнішими плямами на Сонці зараз, але навіть так обидві групи визначаються як "переважно тихі". Обидві викидали лише спалахи найслабшого рівня C. До того ж AR4048 перебуває в процесі розпаду.
Найближчими днями до нас повернеться пляма AR4055, але вона також тиха і стабільна. Спостереження поки що не фіксували спалахів з неї.
Якщо якась із цих плям викине спалах, який закінчиться корональним викидом маси, ми з високою імовірністю можемо очікувати на магнітну бурю через приблизно 3 дні. Але прогнозувати ці спалахи вчені не вміють, тому оголошують про них лише постфактум.
Нарешті, слід згадати про корональні діри. На оберненому до Землі боці зараз можна побачити три корональні діри, які збільшують кількість сонячного вітру, але вони в будь-якому разі не здатні спричиняти сильні магнітні бурі – не більше рівня G2, але як правило взагалі G1.
Карта сонячних плям та корональних дір станом на 7 квітня 2025 року
Карта сонячних плям та корональних дір станом на 7 квітня 2025 року / Фото NASA/Обсерваторія сонячної динаміки
Третій тиждень квітня
- 10 та 11 квітня явно спрямованих на Землю викидів не було.
- 12 квітня вчені помітили на супутникових знімках невелику нитку сонячного виверження, яке сталось у південно-східній області видимого сонячного диска. Хоча цей КВМ стався досить далеко від нас, існує невелика ймовірність, що ефекти від цього викиду можуть досягнути Землі рано вранці 16 квітня.
- 13 квітня після дуже великого спалаху в південно-західній області Сонця спостерігався корональний викид маси, який поширився до екватора і вище, а також до високих широт у південно-східному квадранті. Цей КВМ також досягне Землі 16 квітня. Хоча він стався на день пізніше, імовірно, його швидкість вища.
- Виверження також спричинило утворення нової корональної діри в південно-західному квадранті, але вона невелика й поки що нам не загрожує. Інша корональна діра зараз розташована на південному сході сонячного диска
Це означає, що протягом усього дня 16 квітня будуть спостерігатися магнітні бурі на Землі. Наразі вчені прогнозують їх на рівні G2, що не повинно бути відчутно в Україні.
- Зараз найактивнішою сонячною плямою є AR4055. Вона спричинила щонайменше 11 сонячних спалахів класу М лише за останню добу. На щастя, вона от-от заховається за край Сонця й не буде більше нам загрожувати, але ще кілька днів вона становитиме небезпеку.
- Натомість пляма AR4060 навпаки повертається до нас і скоро буде "дивитися" прямо на Землю. Ця група плям наразі розростається й також може продукувати спалахи класу М, кажуть науковці. За останню добу вона викинула лише один спалах найнижчого класу C.
Карта сонячних плям та корональних дір станом на 14 квітня 2025 року / Фото NASA/Обсерваторія сонячної динаміки
Традиційно нагадуємо: якщо якась із цих або інших сонячних плям вивергне КВМ у наш бік, плазмі потрібно в середньому три дні, щоб долетіти до нас. Це означає, що якщо спалах станеться сьогодні, він добереться до нас приблизно 17 чи 18 квітня, спричиняючи нову магнітну бурю. Але оскільки вчені не можуть прогнозувати спалахи та викиди, вони повідомляють про них лише постфактум.
Чого чекати після 21 квітня
Вчені зазначають, що за останні три дні в бік Землі не було випущено жодного коронального викиду маси. Попри це помірні геомагнітні бурі на рівні G2 можливі 22-23 квітня, коли очікується потрапляння на Землю області співобертової взаємодії (CIR). Це перехідні зони між швидкими та повільними потоками сонячного вітру, які утворюються, коли швидший потік наздоганяє повільніший, вони об'єднуються і вдаряються об Землю з подвійною силою, утворюючи ударну хвилю.
Ефекти CIR зазвичай виникають через корональні діри. Це області на Сонці, де магнітне поле слабше, що дозволяє сонячним протонам витікали легше й швидше. Коли діра з'являється в короні зорі, вона починає випускати більше випромінювання, яке наздоганяє попередній потік, випущений за звичайних умов.
Карта сонячних плям та корональних дір станом на 14 квітня 2025 року. Величезна фіолетова зона внизу – це корональна діра, яка зараз "атакує" Землю / Фото NASA/Обсерваторія сонячної динаміки
Нагадаємо, що магнітні бурі рівня G2 в Україні не відчутні. Вони зачеплять лише північні області планети. На цьому рівні у високоширотних енергосистемах можуть виникати аварійні ситуації з напругою, тривалі шторми можуть спричинити пошкодження трансформаторів. Космічні апарати можуть потребувати коригування положення, оскільки через роздування атмосфери Землі внаслідок бурі можливе їхнє падіння з орбіти.
Варто зазначити, що магнітометри на планеті вже фіксують прибуття першої порції сонячних частинок, але магнітна буря станом на 12:00 21 квітня ще не почалася.
Інформує 24tv.ua